Zakochanych w polskich dzikich plażach belgijskie wybrzeże raczej rozczaruje: gdzie nie spojrzysz, zawsze na horyzoncie będzie majaczył jakiś betonowy apartamentowiec. Niestety Belgowie mają bardzo zurbanizowane wybrzeże, wszędzie mieszkania na wynajem dla wczasowiczów koniecznie z widokiem na morze.
Bywałam nad tutejszym morzem o różnych porach roku, ale jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się leżeć tu plackiem, a tym bardziej wykąpać. To nie to morze, a może po prostu to nie w mojej naturze. Uwielbiam za to spacery po szerokich, przepastnych w czasie odpływu plażach. Mogę godzinami podziwiać śmiałków ślizgających się po falach i ginących raz po raz w młóconych prądami, zmąconych, brunatno-szarych wodach Morza Północnego. Albo wynająć rower, a jeśli jesteśmy większą grupą, kilkuosobową rykszę i pedałować pod wiatr po wygodnych promenadach. A potem, w zależności od pory dnia i apetytu, gofry lub berlińskie pączki – bo tak je tutaj nazywają boules de Berlin – albo kociołek małży. Morze Północne ma swoje specjały i urok. Tu się nie przyjeżdża opalać. Tu się przyjeżdża nawdychać zdrowego powietrza i dobrze zjeść ;))
Ponieważ często pytacie o miejsca, które warto tutaj odwiedzić, na jakie ceny się nastawić, co przywieźć i gdzie kupić – i nie zawsze daję radę odpowiedzieć na czas na wasze pytania, za co bardzo przepraszam – chciałabym wam dzisiaj polecić jedno takie miejsce nad morzem. Jeśli będziecie kiedyś w Brugii, stamtąd jest już tylko 20 minut nad morze do Blankenberge. A jeśli waszą bazą wypadową jest Bruksela, to bez problemu znajdziecie kolejowe połączenie z tą miejscowością. Niewątpliwą atrakcją tego miasteczka, szczególnie dla rodzin z dziećmi, jest Sea Life Center, w którym można podziwiać florę Morza Północnego, a tuż obok latem również rzeźby z piasku. Kiedy nie można liczyć na piękną pogodę, jak to często ma w Belgii miejsce, tutaj pomyślano o alternatywnych dla wczasowiczów atrakcjach.
Po zachodniej stronie plaży w Blankenberge znajduje się przystań żeglarska, która kiedyś była przystanią rybacką. Jeśli obejdziemy przystań z zachodniej strony, miniemy zabytkowy budynek Harbour Office i kilka nowoczesnych salonów jachtowych, wyjdziemy prosto na Oesterput. To miejsce, do którego warto wpaść na owoce morza i ryby. Przyznaję, że trochę ukryte przed turystami, za to bardzo cenione przez tutejszych. Trzeba znać drogę, żeby tam trafić, bo jak sama nazwa mówi, to dziura, dziura z ostrygami (w wolnym tłumaczeniu mojego syna, bo ja nie znam niderlandzkiego).
Latem można zjeść na świeżym powietrzu na przestronnym tarasie – my jednak woleliśmy klimatyczne wnętrze: restaurację urządzono w starym hangarze. Jego mury zdobią reprodukcje starych fotografii, na których możemy zobaczyć, jak ostrygi i małże hodowano 100 lat temu w Belgii, zanim zaczęto je sprowadzać z sąsiedniej Holandii i Francji. W oczekiwaniu na zamówienie można zajrzeć do basenu ze skorupiakami i przyglądać się uwijającym się w kuchni szefom, bo kuchnia jest otwarta. Nie ma sztywno krochmalonych obrusów i serwetek. Są za to krzesełka dla dzieci i miejsce, gdzie będą się mogły pobawić na tarasie. Ale uwaga: jeśli nie lubicie muszli i ryb, to nie ma po co tam zaglądać, tym bardziej, że w Oesterput nie proponują żadnych zamienników, a większość produktów przyrządzana jest bez zbędnych udziwnień, tak by podkreślić ich naturalny morski smak.
Małże podawane są na przykład tylko na cztery sposoby: nature czyli z selerem naciowym i cebulą, z czosnkiem, w białym winie i na sposób szefa kuchni. Nie znajdziecie tu długiej liczącej kilkanaście, jeśli nie więcej pozycji listy, jak w wielu restauracjach, które serwują małże pod i turystom. Wszystko jest za to niesamowicie świeże, a na tablicy obsługa notuje kredą, skąd danego dnia pochodzą produkty. Jestem pewna, że doświadczycie oczopląsu, kiedy miniecie kogoś z obsługi wynoszącego olbrzymią tacę owoców morza dla gości. To często zestaw dla kilku osób, jego cena oscyluje w granicach 35 euro od osoby, ale trzeba być autentycznym amatorem owoców morza, żeby wszystko spałaszować. Jest też trochę ryb z solą atlantycką na czele, a dla tych mniej odważnych łosoś.
Z osobliwości Morza Północnego powinnam wymienić drobne szare krewetki. Można je dostać w formie sałatki, którą faszeruje się wydrążone pomidory (tomates-crevettes), w zupie uwarzonej na ich flambirowanych skorupkach (bisque de crevettes grises) oraz w formie krokietów, za którymi przepadają zwykle dzieci.
Jak już wspomniałam, mottem przewodnim w Oesterput jest jak najprościej, więc na stoliku znajdziecie koszyczek z pieczywem i masłem, a do ryby podają purée ziemniaczane i sałatę, ale nie liczcie na słynne belgijskie frytki. Nie przeszkodziło to nam jednak wymieniać się muszlami i z trudem pokończyliśmy nasze kociołki.
Ceny są jak najbardziej normalne, czyli takie jak "na mieście": za kociołek małży zapłacimy 22 euro, sola jest oczywiście najdroższą rybą w menu – 30 euro, inne ryby w cenie kociołka małży. Przystawka, czyli krokiety lub zupa, to koszt 10-12 euro. Restaurację wyróżniano wiele razy w rozmaitych rankingach za wysoką jakość serwowanych produktów. Obsługa dynamiczna, po obiedzie starczy wam czasu, żeby przejść się po pobliskim molo albo wynająć rowery i przejechać się gdzieś na deser ;)
Oesterput
Wenduinsessteenweg, 16
Blankenberge
Jak tam pięknie! I smacznie na dodatek! :)
OdpowiedzUsuńO, dziekuje za adres, pewnie skorzystam (chyba juz o tym miejscu gdzies czytalam, w jakiejs gazecie). Tym bardziej ze moje dzieci podobnie jak ja sa amatorami malzy i ostryg.
OdpowiedzUsuńA na belgijskim wybrzezu najbardziej lubie Le Coq!
A czy Ty nie powinnas w koncu na wakacje wyjechac? Ja za tydzien jade do innego miejsca ktore lubisz: Wissant :-)
Ja juz prawie na wakacjach, my w tym roku do Les Oies les bains ;))
UsuńZazdroszczę takich miejsc i takiego jedzonka;-)
OdpowiedzUsuńMarzenko, musisz przyjechac ;))
Usuńkurcze, ceny za kocilek małzy 20 euro. Mam nadzieję, że to jest duży kocioł.
OdpowiedzUsuń1 kg małży weWłoszech kosztuje 1,6 Euro. Ich przygotownie to przyslowiowa bułka z masłem, koszt też niewielki.
W wiekszści resturacji malze podawne są w zestawie przystawek,wiec nie powiem ile kosztuje porcja samych małzy. Szkoda, bo interesują mnie takie zesawienia. Sama nie wiem dlaczego :D może kobieca dociekliwość....
Pozdrawiamy serdecznie
Tapedna
fajnie fajnie....taki kociolek to lubie....
OdpowiedzUsuńPrzepiękne miejsca a jedzenie wygląda smakowicie.
OdpowiedzUsuńPyszne zestawienia! Ale cena zawrotna, nawet w Norwegii małże sporo tańsze... :)
OdpowiedzUsuńdzień dobry pani,
OdpowiedzUsuńodkryłem pani blog o belgijskich smakowitościach...a właśnie planujemy w ośrodku kultury zorganizować spotkania z kulturą belgijską w listopadzie (termin 13-16 listopada). to kolejne takie nasze spotkania (a belgii jeszcze nie było) na których podstawą jest kino z danego miejsca, ale zawsze w programie mamy także kilka spotkań (slajdowiska/promocji książek/pokazy kuchni) związanych z danym krajem. zawsze staramy się zorganizować slajdowisko z podróży do danego miejsca (konkretne miejsce, jakiś szlak, miasto, czyjaś prywatna wyprawa itp.) i tu pytanie czy poleciłaby nam pani kogoś kto mógłby przygotować krótkie slajdowisko związane z belgią? oczywiście w formie umowy o dzieło. z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
tomek
miejski ośrodek kultury w nowym targu
Szkoda, że w Polsce nie można sobie tak po prostu skoczyć nad morze na małże. Zazdroszczę!
OdpowiedzUsuńWyróżniłam Cię w zabawie Versatile Blogger Award
http://kraina-szczesliwosci.blogspot.com/2012/08/nie-lubie-ancuszkow-ale.html
Miss coco nominowałam Cię do Versatile Blogger Award. Od dawna jestem Twoim fanem:-)
OdpowiedzUsuńDziewczyny, bardzo dziekuje kochane za wyroznienia i mile slowa, ale na razie po powrocie z urlopu ogarnac sie nie moge z natlokiem zajec i wrocic jakos do blogowania, wiec pozwolcie, ze odloze to na razie na bok. Pozdrawiam serdecznie !
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie, pierwszy raz tutaj coś wpisuję ale bloga śledzę od dawna, naprawdę jest bardzo ciekawy.
OdpowiedzUsuńA "De Osterput" znam i byłem. Choć z zewnątrz w deszczowy, jak często dzień, gdy parasole były pozamykane i stoliki puste, wyglądało to przytłaczająco. Ale po wejściu do środa zauroczyłem się kompletnie. Bardzo dobra restauracja, pyszna sola, jak i homar.
pzdr, Michał
Jesteś miłośniczką małż? Ja, niestety nie przepadam za nimi. Uwielbiam natomiast inne owoce morza, a w szczególności łososia. Jadam go w każdej postaci! Zawsze, staram się jednak wybierać tego, cechującego się naprawdę dobrą jakością. Zalicza się do nich łosoś dostępny w ofercie firmy https://mowisalmon.pl/produkty/
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.
OdpowiedzUsuńNa chłodniejsze dni idealnie sprawdzi się kolorowa, mięciutka bluza welurowa.
OdpowiedzUsuńMuszę przyznać, że jak najbardziej kiedy chodzi o kwestie wakacyjnego spędzania czasu to ja jestem zwolenniczką pływania jachtem. Tak naprawdę niedawno czarterowaliśmy go z http://tempesta-jachty.pl/ i ten czas bardzo miło wspominam.
OdpowiedzUsuńDokładnie sam wyjazd wakacyjny zawsze nam się zazwyczaj dobrze kojarzy i ja chcę powiedzieć, że jak dla mnie bardzo ważnym było to aby mieć kampera. Fajnie, że z https://autocampingi.pl/ mogę go wynająć i tak spędzać czas ja bardzo lubię.
OdpowiedzUsuńWspaniałą opcją na spędzenie wymarzonego urlopu wraz z rodziną jest dom nad morzem wynajem
OdpowiedzUsuńPoszukując unikalnego sposobu na spędzenie rocznicy, zdecydowaliśmy się na czarter jachtu z https://kubi-czarter.pl/. To, co otrzymaliśmy, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Luksusowy jacht, przyjazna i pomocna obsługa oraz niezapomniane widoki sprawiły, że nasza rocznica była magiczna. Cały proces rezerwacji i planowania był prosty i bezstresowy, co pozwoliło nam w pełni cieszyć się naszą przygodą.
OdpowiedzUsuńWakacje to czas, na który wiele osób czeka z niecierpliwością. Szukając idealnego miejsca na wypoczynek, warto wziąć pod uwagę Cypr - piękną wyspę położoną na Morzu Śródziemnym. Polecam zerknąć na ten link, aby poznać więcej informacji na temat tego uroczego miejsca: https://relaksuj.pl/gdzie-lezy-cypr-mapa-kontynent-i-atrakcje/
OdpowiedzUsuń